Platformy samojezdne to nowoczesne alternatywy dla rusztowań, drabin i podestów, które mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz obiektów, jak i na zewnątrz. Ze względu na to, że zapewniają bezpieczeństwo, są wyjątkowo łatwe w obsłudze, a jednocześnie pozwalają na wykonywanie różnych zadań na wysokości, sprawdzają się w wielu branżach. Do czego najczęściej używa się platform mobilnych?
W wielu branżach prace na wysokościach są codziennością. Do niektórych systemów instalacji, rynien, sufitów, najwyższych półek czy dachów samochodów ciężarowych nie da się bowiem dosięgnąć z poziomu podłogi. Wówczas trzeba wykorzystać narzędzia i urządzenia, które umożliwią bezpieczne wykonanie różnych prac. Mogą to być drabiny, rusztowania, podesty albo zyskujące na popularności platformy samojezdne.
Czym charakteryzują się te ostatnie? Platformy samojezne nazywane inaczej mobilnymi to urządzenia, które służą do podnoszenia operatorów na określone wysokości – maksymalnie do 5,5 metra. Mają kompaktowe rozmiary, są lekkie i ergonomiczne. Mogą być zasilane elektrycznie w zakresie podnoszenia lub w zakresie podnoszenia i jazdy albo unoszone ręcznie przez przekręcenie właściwego uchwytu. Większość z nich jest praktycznie bezobsługowa i przejeżdża przez standardowe pojedyncze drzwi, a także wjeżdża do wind.
Pełną ofertę podestów mobilnych znajdziesz tu: https://powertowers.pl/mobilne-platformy/
Wykorzystanie platform pozwala na bezpieczną, komfortową i jednocześnie wydajną pracę na wysokościach, ponieważ operatorzy znajdujący się na podestach są otoczeni barierkami, opierają się na obu nogach, mają wolne ręce i w razie potrzeby mogą się swobodnie obracać. Dzięki temu są mniej narażeni na upadki oraz urazy spowodowane przeciążeniem układu mięśniowego lub stawów.
Gdzie można używać tego typu urządzeń?
Prace budowlane
Przede wszystkim w szeroko pojętej branży budowlanej. Platformy samojezdne przydają się m.in. do prowadzenia prac wykończeniowych takich jak instalacja kratownic sufitowych, HVAC, systemów tryskaczowych, oświetlenia, okablowania elektrycznego, malowania drobnych elementów itd.
Ich wysokość robocza wynosi do 5,5 metra – taką wysokość zapewnia model NANO 35 https://powertowers.pl/mobilne-platformy/podesty-z-zasilaniem-elektrycznym-podnoszenia/nano-35/, więc mogą być wykorzystywane zarówno w mieszkaniach czy budynkach biurowych, jak i w centrach handlowych, szpitalach, magazynach, garażach dla samochodów ciężarowych lub hangarach. Nie emitują gazów spalinowych ani hałasu, dlatego są w stanie pracować w każdego rodzaju pomieszczeniach i na zewnątrz, na utwardzonych powierzchniach.
Prace konserwacyjne i naprawcze
Poza tym urządzenia sprawdzają się również do prowadzenia prac konserwacyjnych i naprawczych. Mowa nie tylko o pracach dotyczących budynków, np. o przeglądach systemów klimatyzacji i wentylacji, instalacji elektrycznych albo grzewczych, wymianach żarówek czy naprawach bieżących awarii, lecz także o kontrolowaniu stanu samochodów ciężarowych, samolotów, helikopterów, linii produkcyjnych, montażowych, przeładunkowych itp.
Dzięki platformom można łatwo sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo, a w razie potrzeby zareagować na pojawiające się problemy. Nic więc dziwnego, że kupują je zarówno firmy działające w branży budowlanej, remontowej i wykończeniowej, jak i te z branży lotniczej, transportowej, handlowej oraz produkcyjnej. W każdej z nich bezpieczeństwo i komfort osób prowadzących prace na wysokości są tak samo ważne.
Prace porządkowe
Oprócz tego platform mobilnych używa się do tak zwanych prac porządkowych, czyli mycia okien, elewacji, parapetów itp., a także usuwania zanieczyszczeń z rynien, instalacji wentylacyjnych i innych wysoko położonych miejsc. Wszystkie zadania, do których do tej pory wykorzystywano drabiny lub podesty można wygodnie wykonać z użyciem omawianych maszyn.
Prace w niebezpiecznych miejscach
Dodatkowym atutem platform mobilnych do pracy na wysokości jest to, że wybrane modele – typu push around bez zasilania elektrycznego: https://powertowers.pl/mobilne-platformy/podesty-bez-zasilania-elektrycznego/ nadają się do użycia w niebezpiecznych miejscach. O jakich miejscach mowa? Np. o zakładach rafinacji ropy naftowej, halach produkcyjnych przeznaczonych do wytwarzania żywności, a także obiektach, w których wykorzystuje się produkty łatwopalne takich jak hale produkcyjne w przemyśle meblarskim czy chemicznym.
Wersje ATEX są certyfikowane do pracy w obszarach o wysokim stopniu ograniczonego dostępu. W zależności od potrzeb opcjonalnie mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej.
Podsumowując, platformy samojezdne do pracy na wysokości używane są wszędzie tam, gdzie należy bezpiecznie wykonać różnego rodzaju zadania na kilku metrach nad poziomem podłogi. Urządzenia mają niewielkie wymiary, dlatego bez problemu mieszczą się w pojedynczych drzwiach, standardowych windach i wąskich przejściach. Może z nich korzystać tylko operator lub w niektórych modelach operator i dodatkowa osoba. Maszyny są przeznaczone do użytku głównie wewnątrz pomieszczeń, ale sprawdzają się również na zewnątrz, na utwardzonym gruncie.