Skip to content

Podesty ruchome jako dobra alternatywa dla drabin

ECOLIFT_PECOLIFT_APPLICATION_02-768x652

Prace na wysokości prowadzą nie tylko firmy działające w branży budowlanej, lecz także m.in. logistycznej, konserwacyjnej i remontowej. W zależności od potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa pracownicy korzystają z drabin, rusztowań albo podestów ruchomych. Te ostatnie stale zyskują na popularności. Dlaczego?

Zgodnie z przepisami za pracę na wysokości uznawane są różnorodne czynności wykonywane powyżej 1 metra nad poziomem podłogi lub terenu. Wyjątek stanowi praca na powierzchni, która osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 metra pełnymi ścianami lub ścianami z oknami albo wyposażona została w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące przed upadkiem.

Tym samym zadania wykonywane na drabinach, rusztowaniach, podestach ruchomych albo innego typu urządzeniach będą uznawane za pracę na wysokości. Z czym się to wiąże?

Ryzyko związane z pracą na wysokości

Po pierwsze, z zagrożeniem upadkiem i z ryzykiem uszkodzenia ciała lub śmierci. Po drugie, z koniecznością odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Po trzecie, z przestrzeganiem zasad BHP dotyczących prawidłowego stosowania narzędzi i reagowania na sytuacje awaryjne. A po czwarte z używaniem właściwych zabezpieczeń takich jak bariery ochronne, szelki bezpieczeństwa lub liny asekuracyjne.

Co wykorzystuje się do prac na wysokości?

Jakie narzędzia przeznaczone są do prac na wysokości? Trzy najpopularniejsze to wspomniane już drabiny, rusztowania oraz podesty ruchome. Drabiny, chociaż tanie i łatwe w transporcie, mają wady. Używa się ich raczej do krótkotrwałych prac ze względu na to, że korzystanie z nich wiąże się z przebywaniem w niewygodnej pozycji, a mała przestrzeń robocza powoduje konieczność ciągłego schodzenia i wchodzenia po stopniach.

Rusztowania, czyli metalowe konstrukcje sprawdzają się tylko tam, gdzie prace będą prowadzone przez długi okres i jednocześnie gdzie istnieje duża przestrzeń np. wokół obiektu. Zajmują bowiem sporo miejsca, a ich transport oraz rozkładanie są czasochłonne.

Ze względu na wspomniane ograniczenia, coraz więcej firm decyduje się na zakup lub wynajem podestów ruchomych. Tego typu maszyny umożliwiają sprawne przemieszczanie się pracownika w pionie, są łatwe w obsłudze i bezpieczniejsze niż drabiny albo rusztowania.

Dlaczego to dobra alternatywa dla innych rozwiązań?

Wzrost bezpieczeństwa pracowników

W trakcie korzystania z podestów ruchomych pracownicy są przez cały czas chronieni przez poręcze. Gdy platforma zostanie uniesiona, koła maszyny blokują się automatycznie, utrzymując ją w pozycji poziomej. Operator stojący na platformie ma obie stopy ustawione na płasko na tym samym poziomie i dwie ręce wolne, dzięki czemu stoi stabilnie i może wykonywać różnego rodzaju prace. Jest w stanie także obracać się o 360 stopni bez konieczności balansowania, co zmniejsza ryzyko upadków.

Większy komfort użytkowania

Pozycja operatora na podeście ruchomym wpływa również na komfort jego pracy. Pracownik nie musi przez cały czas kontrolować ułożenia swojego ciała i skupiać się na tym, żeby się nie przewrócić, dlatego doświadcza mniejszego wysiłku fizycznego. To przekłada się na redukcję stresu, zmęczenia i ryzyka urazów układu mięśniowo-szkieletowego.

Żeby skorzystać z podestu, operator wchodzi na platformę, obraca uchwyt lub naciska przycisk i unosi się na określoną wysokość. Zgodnie z tym, co już powiedziano, ma stabilną pozycję i obie ręce wolne, więc może się skoncentrować na wykonywanej czynności. 

Wydajniejsze wykonywanie zadań 

Dzięki temu również działa szybciej. Nie musi schodzić i wchodzić co chwilę po stopniach, żeby sięgnąć po kolejne narzędzia, ustawiać się tak, aby uniknąć nadmiernego przechylenia albo przerywać co chwilę, aby dać odpocząć przesilonym mięśniom. Może pracować wydajniej, co przekłada się na szybszą realizację zleceń przy jednoczesnym większym komforcie samego operatora. 

Kompaktowe rozmiary i duży zasięg 

Dodatkowo do zalet podestów ruchomych zalicza się ich kompaktowe rozmiary i duży zasięg. Modele dostępne w naszej ofercie bez problemu przejeżdżają przez pojedyncze otwory drzwiowe i mieszczą się do wind, dlatego mogą być użytkowane w wąskich przejściach oraz na innych ograniczonych przestrzeniach.

Dzięki niewielkim wymiarom nie sprawiają problemów w przechowywaniu, a jednocześnie są lekkie, co ma znaczenie wtedy, gdy planowane prace mają odbywać się w obiektach, w których zamontowano delikatne podłogi.

Wysokość robocza podestów jest różna i zależy od modelu. Np. podest Pecolift (https://powertowers.pl/mobilne-platformy/podesty-bez-zasilania-elektrycznego/pecolift-2/) wznosi się na wysokość do 3,5 metra, zaś Nano 35 (https://powertowers.pl/mobilne-platformy/podesty-z-zasilaniem-elektrycznym-podnoszenia/nano-35/) do 5,5 metra.

Rozwiązania przyjazne dla środowiska 

Warto również dodać, że podesty ruchome są przyjazne dla środowiska. Tradycyjne platformy dostępowe wykorzystywały systemy hydrauliczne, akumulatory albo silniki, żeby umożliwiać ruch w pionie i poziomie. Power Towers wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje produkty, które nie wymagają używania baterii ani układu hydraulicznego.

Modele Pecolift i Ecolift (https://powertowers.pl/mobilne-platformy/podesty-bez-zasilania-elektrycznego/ecolift-2/), bo o nich mowa, mają opatentowany mechanizm, który podnosi platformę po obróceniu uchwytu – zamienia 10% energii ludzkiej w 100% mocy wymaganej do unoszenia platformy na pełną wysokość. Nie potrzebują zatem ładowania ani innego rodzaju zasilania.