Skip to content

Co wybrać zamiast drabiny i rusztowań?

ECOLIFT_PECOLIFT_APPLICATION_02-768x652

Jeśli pracownik wykonuje swoje zadania w nieosłoniętym i niezabezpieczonym stałymi konstrukcjami miejscu znajdującym się powyżej 1 metra nad poziomem ziemi lub posadzki, uznaje się to za pracę na wysokości. Tym samym do prac na wysokości zalicza się prace na drabinach i rusztowaniach, ale nie tylko. Jakie są alternatywy dla tego typu rozwiązań? 

Informacje, które znalazły się we wstępie, wynikają z rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Rzeczywiście zgodnie z tym dokumentem za pracę na wysokości uznaje się pracę wykonywaną w miejscu znajdującym się powyżej 1 metra nad posadzką, o ile miejsce miejsce to nie jest osłonięte ze wszystkich pełnymi lub szklanymi ścianami o wysokości minimum 1,5 metra albo nie jest to stabilna konstrukcja uniemożliwiająca wypadnięcie.

Jakie firmy zajmują się zatem prowadzeniem prac na wysokości? Przede wszystkim budowlane i remontowe, ale nie tylko. Różnorodne zadania na wysokości realizują również osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach specjalizujących się w pracach konserwacyjnych czy wykonywaniu inwentaryzacji w magazynach.

Tego typu firmy wykorzystują różne rozwiązania pozwalające na dotarcie pracowników na określoną wysokość. Powszechnie używa się drabin, rusztowań, a od pewnego czasu także podestów ruchomych. Które z tych narzędzi jest najlepsze? 

Drabiny – kto i kiedy z nich korzysta?

Najprostszym, najpowszechniejszym, najtańszym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest drabina. To narzędzie, które łatwo przetransportować i które ma szerokie zastosowanie. Jego użycie nie wymaga specjalnych kwalifikacji, dlatego sprawdza się zarówno w warunkach domowych, jak i w firmach.

Niestety nie nadaje się do długotrwałego korzystania, ponieważ osoba przebywająca na drabinie musi przez cały czas kontrolować swoją pozycję i napinać mięśnie, żeby nie spaść. Dodatkowo ma ograniczoną możliwość ruchu i tym samym przestrzeń roboczą, bo przytrzymuje się jedną ręką. Aby przesunąć drabinę, musi z niej zejść, a później ponownie na nią wejść, co wiąże się z ciągłym wysiłkiem fizycznym. Dlatego drabiny nie spełniają wymogów bezpiecznej pracy na wysokości. 

Statystyki pokazują, że upadki z wysokości są obecnie najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych przy pracy – stanowią 20% wszystkich wypadków śmiertelnych. 40% z nich jest efektem upadków z drabin.

Rusztowania – czy warto je montować? 

Drugim rozwiązaniem są rusztowania, czyli system metalowych konstrukcji, które zapewniają dużą przestrzeń roboczą. Rusztowania ustawia się np. przy ścianie budynku i układa poziomo kolejne elementy tak, aby umożliwić dostęp do różnych fragmentów elewacji, wybranych okien itp.

Konstrukcja nie jest stabilna i nie pozwala na wykonywanie długotrwałych prac, a montaż i demontaż zajmują sporo czasu i wymagają odpowiednich kwalifikacji. W związku z tym rusztowań nie da się łatwo przenieść. Dodatkowo zajmują dużo miejsca, co znacznie utrudnia poruszanie się w pobliżu budynku, przy którym stoją.

Uwaga – 1 grudnia 2021 roku weszły w życie przepisy wprowadzające zmiany w normie EN 1004 dotyczącej rusztowań przejezdnych. Nowe zapisy obejmują rozszerzenie zakresu normy także dla rusztowań poniżej 2,5 metrów.

Podesty ruchome – alternatywa dla drabin i rusztowań

Alternatywą dla tradycyjnych drabin i ciężkich rusztowań są podesty ruchome. To innowacyjne rozwiązanie umożliwiające komfortową pracę na wysokości. Podesty ruchome nazywane inaczej podnośnikami roboczymi mogą unosić pracowników na kilka metrów nad poziom posadzki lub ziemi i ułatwiać im wykonywanie różnorodnych zadań.

O tym, jakie sektory i branże wykorzystują podesty ruchome piszemy tu: https://powertowers.pl/sektory-i-branze/

Największe zalety podestów ruchomych

Co wyróżnia podesty ruchome spośród innych rozwiązań dostępnych na rynku? Przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania. W trakcie korzystania z podnośnika roboczego operator stoi stabilnie, opierając się na dwóch nogach i ma obie ręce wolne. Dookoła otaczają go poręcze, chroniąc przed upadkiem. Nie musi balansować na wąskich szczeblach ani stale kontrolować, czy nie porusza się zbyt blisko krawędzi, a może za to obracać się o 360 stopni wokół własnej osi. W razie potrzeby jest w stanie wykonywać prace zarówno na obszarze znajdującym się przed nim, jak i za nim.

Poza tym maszyna unosi go bezwysiłkowo na określoną wysokość. W zależności od tego, jaki model podestu wybierze się do swojej floty, wysokość robocza wynosi:

  • do 3,5 metra – w przypadku modelu Pecolift,
  • do 4,2 metra – w przypadku modeli Ecolift i Ecolift WR,
  • powyżej 5 metrów – w przypadku modeli Nano 25, Nano 35, Power Tower i Power Tower Duo.

Pełną specyfikację podnośników znajdziecie w naszej ofercie: https://powertowers.pl/mobilne-platformy/

To, że pracownik nie musi przez cały czas skupiać się na utrzymaniu się np. na drabinie, wpływa na komfort jego pracy, a jednocześnie zmniejsza ryzyko urazów mięśni, kości lub stawów. Wtedy, gdy nie przeciąża rąk i nóg, może działać wydajniej i szybciej.

Jednak bezpieczeństwo i komfort użytkowania to nie jedyne zalety podestów ruchomych. Z punktu widzenia firm, które kupują je lub wynajmują, istotne są także kompaktowe rozmiary umożliwiające łatwe przechowywanie i pozwalające na przejazd przez wąskie przestrzenie oraz łatwość obsługi – wystarczy, że operator wejdzie na platformę, obróci uchwyt lub naciśnie przycisk, a zostanie uniesiony wraz z materiałami na wybraną wysokość. Te kwestie przesądzają o wyborze podestów ruchomych zamiast drabin czy rusztowań.