Skip to content

Czym charakteryzują się samojezdne podesty ruchome?

ECOLIFT_PECOLIFT_APPLICATION_02-768x652

Samojezdne podesty ruchome to nowoczesna alternatywa dla rusztowań i drabin. Kompaktowe maszyny, które bez problemu mieszczą się w wąskich przejściach, ułatwiają wykonywanie prac na wysokości do 5,5 metra. Są bezpieczne, łatwe w użyciu, a jednocześnie ekologiczne, dlatego wykorzystują je firmy z wielu różnych branż. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach?

Praca na wysokości może się odbywać z użyciem drabin, rusztowań albo nowoczesnych samojezdnych podestów ruchomych nazywanych inaczej platformami mobilnymi. Dlaczego obecnie coraz więcej firm zamiast korzystać z tradycyjnych rozwiązań decyduje się na zakup platform? Ponieważ drabiny i rusztowania mają istotne wady.

Drabiny nie nadają się do wykonywania długich prac, ponieważ stanie na nich wymaga napinania mięśni i balansowania ciałem. Ograniczają również możliwość ruchu, bo wymuszają konieczność przytrzymywania się przynajmniej jedną ręką. Zaś rozłożenie rusztowań jest czasochłonne, a ich konstrukcja zajmuje dużo miejsca, więc nie sprawdzają się np. na niewielkich przestrzeniach.

Poza tym zarówno drabiny, jak i rusztowania nie spełniają wymogów bezpiecznej pracy na wysokości. Korzystanie z nich wiąże się z ryzykiem przeciążeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz upadków. Statystyki pokazują, że upadki z wysokością są obecnie trzecią co do wielkości przyczyną śmiertelnych obrażeń przy pracy – stanowią aż 20% wszystkich wypadków śmiertelnych.

Bezpieczeństwo

Żeby zagwarantować bezpieczeństwo swoim pracownikom, firmy wybierają platformy mobilne. Operator korzystający z tego typu platformy ma stopy na tym samym poziomie i obie ręce wolne, a ponadto jest otoczony poręczami ze wszystkich stron. Może się więc swobodnie poruszać, obracać o 360 stopni i zmieniać pozycję wtedy, gdy tego potrzebuje. Nie musi się napinać, rozciągać ani balansować ciałem, żeby uniknąć upadku. Jest w stanie także szybko podnosić lub opuszczać podest, jeśli wykonuje zadania na różnych wysokościach.

Dodatkowo, w przypadku podestów ruchomych samojezdnych, czyli tych z zasilaniem elektrycznym jazdy i podnoszenia, operator nie ma konieczności schodzenia z platformy i ponownego wchodzenia na nią nawet wtedy, gdy chce przesunąć maszynę. Wystarczy, że użyje joysticka i przestawi urządzenie w odpowiednie miejsce. W trakcie podnoszenia, opuszczania i jazdy uruchamia się automatyczny alarm dźwiękowy, który powiadamia pozostałych pracowników o ruchach urządzenia.

W naszej ofercie mamy dwa modele podestów samojezdnych – Nano SP oraz Nano SP Plus.

Łatwa obsługa

Samo korzystanie z platformy samojezdnej jest bardzo proste. Operator wchodzi na platformę z poziomu gruntu, naciska przycisk, żeby podnieść się na określoną wysokość lub opuścić w dół i w razie potrzeby przemieszcza  maszynę przy pomocy wspomnianego już joysticka.

Dzięki temu, że nie musi opuszczać podestu, żeby zmienić miejsce pracy, może działać do 12 razy szybciej niż przy użyciu tradycyjnych form dostępu takich jak drabiny czy rusztowania.

Ergonomia pracy

Ponadto korzystanie z samojezdnych podestów ruchomych praktycznie eliminuje konieczność wyciągania rąk, schylania się i napinania. Operator, który używa platformy, jest w stanie swobodnie się poruszać i pracować w wygodnej pozycji, co zdecydowanie zwiększa jego komfort, a redukuje zmęczenie, stres i ryzyko przeciążeń. 

W PowerTowers przeprowadzamy testy ergonomiczne w celu określenia sił działających na znane punkty obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, aby móc zapewnić, że nasze rozwiązania minimalizują te siły. Więcej na ten temat piszemy w zakładce Ergonomia.

Szybsze tempo realizacji zadań

Wysoki komfort pracy operatorów w połączeniu z możliwością przemieszczania platformy bez konieczności schodzenia z niej wpływają na tempo wykonywania zadań. Dzięki wykorzystaniu samojezdnych podestów ruchomych można pracować szybciej i wydajniej, a przy tym w pełni bezpiecznie.

Kompaktowe rozmiary i lekka waga

Warto również podkreślić, że omawiane maszyny mają ultra kompaktowe rozmiary i stosunkowo niską wagę. Np. model Nano SP waży zaledwie 500 kg, przez co dopuszczony jest do pracy na podniesionych?? podłogach. Ma niewielkie wymiary 1,76 m na 0,76 m, dlatego bez problemu przejeżdża przez standardowe pojedyncze drzwi i mieści się do wind. Jego wysokość robocza wynosi 4,5 m, udźwig 200 kg, zaś wysięg roboczy 1,15 m. Może być transportowany przez pojazdy z podnośnikiem tylnym o udźwigu 500 kg, więc łatwo przewieźć go tam, gdzie jest potrzebny.

Podsumowując, samojezdne podesty ruchome to maszyny, które gwarantują bezpieczeństwo i komfort operatorów, a jednocześnie wpływają na tempo realizacji zadań – zwiększają produktywność. Są łatwe w obsłudze i nadają się do użycia nad przeszkodami. W związku z tym, że mają kompaktowe rozmiary, mogą być wykorzystywane zarówno w wąskich przejściach, jak i na dużych przestrzeniach, dlatego chętnie kupują je firmy z różnych branż.