Skip to content

Jak dobrać podest ruchomy do rodzaju wykonywanej pracy?

ECOLIFT_PECOLIFT_APPLICATION_02 2

Mobilne platformy do pracy na wysokościach nazywane inaczej podestami ruchomymi mogą być wykorzystywane m.in. do remontów w magazynach, konserwacji samolotów lub montażu okablowania elektrycznego w halach przemysłowych. Jednak żeby umożliwiały bezpieczne wykonywanie różnych zadań, powinny zostać właściwie dobrane. Czym się kierować przy wyborze podestu ruchomego do swojej firmy?

Podesty ruchome coraz częściej widuje się nie tylko na placach budowy, lecz także w halach magazynowych i produkcyjnych, centrach logistycznych, supermarketach, hotelach, hangarach, a nawet na platformach wiertniczych. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie wykonuje się prace na wysokości do 5,5 metra, bo dzięki nim operatorzy mogą działać bezpiecznie, wygodnie i wydajnie.

Zanim jednak kupi się mobilną platformę do swojej firmy, trzeba ustalić, jakie parametry powinna mieć i w jakich warunkach będzie pracowała.

Maksymalna wysokość robocza

Pierwsza kwestia to maksymalna wysokość robocza. Jeśli zazwyczaj prowadzi się prace na wysokości do 4 metrów, można wybierać spośród różnych modeli, zaczynając od Ecolift bez zasilania elektrycznego, przez Nano 25, Nano 35, Power Tower i Power Tower Duo z zasilaniem elektrycznym podnoszenia, a na Nano SP i Nano SP Plus z zasilaniem elektrycznym podnoszenia i jazdy kończąc.

Jeżeli jednak działa się głównie na 5 metrach, wybór będzie ograniczony do Nano 35, Power Tower oraz Power Tower Duo. Warto więc dokładnie sprawdzić, jaka wysokość robocza jest wymagana.

Udźwig platformy

Drugi istotny parametr to udźwig platformy roboczej. Platformy w zależności od modelu mogą unosić do 150, 200 lub nawet do 250 kg. Wtedy, gdy na określoną wysokość transportuje się nie tylko operatora, lecz także cięższy sprzęt albo gdy do niektórych prac potrzeba dwóch osób naraz, trzeba poszukać maszyny z większym udźwigiem.

W naszej ofercie udźwig do 250 kg ma Power Tower Duo. Ten model jako jedyny pozwala na komfortową pracę dwóch pracowników jednocześnie. Przestrzeń robocza w Power Tower Duo to 1,89 m na 1,22 m.

Z zasilaniem elektrycznym lub bez

Trzecia sprawa, którą należy wziąć pod uwagę, to zasilanie elektryczne lub jego brak. Modele bez zasilania elektrycznego, czyli Ecolift, Pecolift i Ecolift Wind Rated nie mają baterii ani hydrauliki, dlatego mogą być używane w miejscach niebezpiecznych i pomieszczeniach czystych, np. w zakładach rafinacji ropy naftowej, halach przemysłowych przemysłu chemicznego albo w obiektach, w których produkuje się żywność. Żeby umieścić je na miejscu pracy, wystarczy je przesunąć, a żeby unieść platformę – przekręcić uchwyt. Są praktycznie bezobsługowe i mogą działać bez przerwy.

Natomiast podesty ruchome z zasilaniem elektrycznym podnoszenia i jazdy, czyli Nano SP i Nano SP Plus sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest przemieszczanie platformy podczas pracy na wysokości. Obsługuje się je przy użyciu joysticka – nie wymagają wchodzenia i schodzenia, aby przestawić maszynę w inne miejsce.

A co z modelami typu push around, ale z zasilaniem elektrycznym podnoszenia? Te przydadzą się w miejscach, w których zadania wykonywane są na większych wysokościach – powyżej 4,5 metra.

Do pracy w budynkach albo na zewnątrz

Czwarta kwestia wpływająca na wybór podestu ruchomego to to, w jakich warunkach ma być używany. Niektóre modele zgodnie ze specyfikacją nadają się do wykorzystania wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach, a inne mogą pracować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Jeśli więc prowadzi się prace w różnych miejscach, warto rozważyć zakup maszyny odpornej na wiatr.

Platformami roboczymi, które mogą być bezpiecznie używane na zewnątrz są: Ecolift WR, Power Tower Duo, Nano SP oraz Nano SP Plus.

Wymiary i waga maszyny

Piąta, a zarazem ostatnia kwestia to wymiary i waga podestu. Wszystkie modele dostępne w naszej ofercie mają kompaktowe rozmiary i mieszczą się w standardowych pojedynczych drzwiach, a także w typowych windach. Mimo to poszczególne platformy różnią się od siebie. Np. samojezdne Nano SP i Nano SP Plus ważą najwięcej, bo 500 kg. Dla porównania Pecolift waży zaledwie 196 kg. Skąd taka różnica? Na ten parametr wpływa m.in. obecność zasilania elektrycznego i baterii, które podnoszą masę własną maszyny. Jeśli zatem szuka się podestu do wykorzystania na bardzo delikatnych podłogach, lepiej zdecydować się na lżejszy model.

Podsumowując, przy wyborze platformy roboczej trzeba zwrócić uwagę na maksymalną wysokość roboczą, udźwig, rodzaj zasilania, miejsce wykonywania prac oraz wymiary i wagę maszyny. Te wszystkie kwestie decydują o zakupie konkretnego modelu. Inne podesty sprawdzają się bowiem wtedy, gdy najważniejsza jest możliwość użytkowania 24/7, a inne wtedy, gdy największy nacisk kładzie się np. na duży udźwig.