Skip to content

Podesty do pracy w niebezpiecznych miejscach

ECOLIFT_PECOLIFT_APPLICATION_02 2

Podesty ruchome wykorzystuje się w różnych sektorach i branżach począwszy od budowlanej, przez konserwacyjną, handlową, logistyczną, aż po petrochemiczną. Wszędzie tam, gdzie trzeba znaleźć bezpieczne rozwiązania umożliwiające pracę na wysokości, używa się specjalistycznych maszyn. Oferta podestów ruchomych jest na tyle szeroka, że bez problemu da się znaleźć model spełniający oczekiwania konkretnej firmy. A jak wybrać platformę do pracy w niebezpiecznych miejscach?

Podesty robocze, mobilne platformy do pracy na wysokości, podnośniki robocze – wszystkich tych określeń używa się do nazywania jednego rodzaju urządzeń służących do unoszenia operatorów i narzędzi na wysokość do 5,5 metra. Te maszyny niskiego poziomu dostępu umożliwiają bezpieczną pracę na wysokości, a przy tym są proste w użyciu.

Aby z nich skorzystać, wystarczy wejść na platformę z poziomu podłogi, nacisnąć przycisk albo przekręcić uchwyt i poczekać aż podest znajdzie się na oczekiwanej wysokości. W związku z tym, że platformę otaczają barierki ze wszystkich stron, a operator przez cały czas ma stopy na jednym poziomie i obie ręce wolne, praca z wykorzystaniem tego typu maszyn jest nie tylko w pełni bezpieczna, lecz także dużo bardziej komfortowa niż np. z użyciem drabin.

Możliwość pozostawania w wygodnej pozycji, obracania się o 360 stopni i podnoszenia lub opuszczania platformy wtedy, gdy wymaga tego sytuacja, zmniejsza ryzyko zarówno przeciążeń mięśni oraz stawów, jak i upadków z wysokości. Dodatkowo wpływa również na wydajność i produktywność – pracownicy nie muszą się koncentrować na utrzymywaniu równowagi, więc mogą lepiej i szybciej wykonywać swoje zadania.

Ze względu na wspomniane kwestie bezpieczeństwa i ergonomii pracy, a jednocześnie mobilność platform roboczych, ich kompaktowe rozmiary oraz bezemisyjność mówi się, że te urządzenia to inteligentna alternatywa dla drabin i rusztowań.

Gdzie wykorzystuje się mobilne platformy robocze?

Gdzie używa się podestów ruchomych? Tak naprawdę wszędzie tam, gdzie trzeba wykonać prace na wysokości do 5,5 metra nad poziomem podłogi i gdzie kładzie się duży nacisk na bezpieczeństwo pracowników.

Platformy mobilne z napędami elektrycznymi lub podnośniki bez zasilania elektrycznego mogą być wykorzystywane np. do przeprowadzania remontów, napraw albo konserwacji w sklepach detalicznych, magazynach, centrach logistycznych, hotelach, biurowcach, przychodniach, halach widowiskowych, obiektach wystawowych czy w halach produkcyjnych. Doskonale sprawdzają się również do prac wykończeniowych, w tym do instalacji kratownic sufitowych, systemów oświetlenia albo tryskaczowych.

Coraz częściej kupują je także firmy zajmujące się konserwacją samolotów, samochodów ciężarowych i innych pojazdów, do których dostęp z poziomu podłogi jest utrudniony.

Więcej o sektorach i branżach wykorzystujących mobilne podesty robocze możesz przeczytać tutaj: https://powertowers.pl/sektory-i-branze/

Niebezpieczne miejsca, czyli jakie?

Platformy do pracy na wysokości spotyka się również w tak zwanych niebezpiecznych miejscach i pomieszczeniach czystych. O jakich miejscach mowa? M.in. o zakładach rafinacji ropy naftowej, halach przemysłowych użytkowanych przez firmy działające w sektorze petrochemicznym, halach produkcyjnych przeznaczonych do produkcji mebli, środków chemicznych lub farb, a także o obiektach, w których wytwarza się żywność.

W tego typu budynkach ze względu na używanie materiałów łatwopalnych (przemysł petrochemiczny, meblarski, chemiczny itp.) oraz konieczność przestrzegania restrykcyjnych norm (produkcja żywności) wykorzystuje się tylko niektóre modele podestów ruchomych.

Jak wybrać podesty do pracy w niebezpiecznych miejscach?

Jakie? Te, które nie potrzebują akumulatorów ani hydrauliki, czyli o podestach bez zasilania elektrycznego Pecolift i Ecolift.

Pecolift to pionierskie rozwiązanie wśród podnośników ruchomych. Ten model jest wyjątkowo lekki i kompaktowy – waży zaledwie 196 kg, ma 0,99 m długości i 0,70 cm szerokości, a mimo to jego udźwig wynosi 150 kg. Tyle może unieść na wysokość 3,5 m. Żeby umieścić platformę w pobliżu miejsca pracy, wystarczy ją przesunąć, a żeby ją podnieść, trzeba obrócić dźwignię. Koła urządzenia hamują automatyczne przy wznoszeniu podestu. Dzięki temu, że model nie ma zasilania elektrycznego, jest praktycznie bezobsługowy i można go używać 24/7 bez konieczności ładowania.

Podest Ecolift działa tak samo jak Pecolift, ale różni się od swojego poprzednika wagą, wymiarami i maksymalną wysokością roboczą. Ecolift ma podstawę 1,28 m długości i 0,74 m szerokości, a jego waga wynosi 319 kg. Jeśli chodzi o wysokość roboczą, w tym modelu wynosi ona 4,20 m.

Obie platformy w wersji ATEX są certyfikowane do pracy w obszarach o wysokim stopniu ograniczonego dostępu. Opcjonalnie oferujemy także modele wykonane ze stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej.