Prace na wysokości prowadzone są nie tylko w branży budowlanej i remontowej, lecz także w szeroko pojętym przemyśle. Żeby móc je wykonywać bezpiecznie, a jednocześnie wygodnie, coraz częściej zamiast tradycyjnych drabin lub rusztowań wykorzystuje się platformy robocze. Czym charakteryzują się tak zwane podnośniki dla przemysłu?
Zazwyczaj praca na wysokości kojarzy się z branżą budowlaną. To w trakcie wznoszenia kolejnych budynków, prowadzenia remontów lub wykonywania prac modernizacyjnych trzeba używać narzędzi albo maszyn umożliwiających dosięganie do miejsc znajdujących się kilka metrów nad ziemią.
Obecnie tradycyjne rozwiązania takie jak drabiny, rusztowania lub podesty zastępuje się mobilnymi platformami roboczymi. Dlaczego? Ponieważ platformy Power Towers są:
- bezpieczne – operator pracujący na wysokości znajduje się na antypoślizgowej platformie zabezpieczonej ze wszystkich stron barierkami; ma stopy na tym samym poziomie i obie ręce wolne, co minimalizuje ryzyko upadku;
- ergonomiczne – dzięki temu, że operator stoi na platformie, może się obracać wokół własnej osi i zmieniać pozycję, a wtedy, gdy tego potrzebuje, podnosić lub opuszczać podest; nie musi się napinać, rozciągać albo wspinać po schodkach, więc mniej się męczy i pracuje w bardziej komfortowych warunkach niż np. przy korzystaniu z drabiny;
- wydajne – komfort operatora przekłada się na zwiększenie wydajności; pracownik szybciej wykonuje swoje zadania, bo nie jest skupiony na utrzymywaniu odpowiedniej pozycji;
- ekologiczne – wszystkie platformy są bezemisyjne; niektóre modele mają zasilanie elektryczne podnoszenia lub podnoszenia i jazdy, ale istnieją również takie bez akumulatorów i zasilania;
- kompaktowe – niewielkie wymiary maszyn i niska waga własna powodują, że mogą być używane także w wąskich przejściach i na delikatnych podłogach; platformy bez problemu przejeżdżają przez standardowe drzwi pojedyncze i mieszczą się w windach, a przy tym są łatwe do przechowywania.
Wykorzystanie platform roboczych w przemyśle
W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się platformy robocze? M.in. w przemyśle maszynowym – np. w halach produkcyjnych służących do wytwarzania ciężkich maszyn, środków transportu – zwłaszcza tam, gdzie montuje się lub konserwuje duże pojazdy takie jak samoloty, samochody ciężarowe itp., chemicznym oraz spożywczym – nie tylko w obiektach, w których produkuje się żywność, lecz także w sklepach.
Mobilne podesty robocze umożliwiają wykonywanie prac remontowych i konserwacyjnych oraz np. przeprowadzanie kontroli działania linii produkcyjnych.
Wersje ATEX są certyfikowane do pracy w obszarach o wysokim stopniu ograniczonego dostępu, dlatego mogą być używane również w zakładach rafinacji ropy naftowej i innych niebezpiecznych miejscach.
Jak wybrać podnośniki dla przemysłu?
Oferta podestów do pracy na wysokościach jest dość szeroka. Szukając maszyny do swojej firmy, można wybierać spośród modeli bez zasilania elektrycznego, z zasilaniem elektrycznym podnoszenia albo z zasilaniem elektrycznym podnoszenia i jazdy o różnych wymiarach, wysokościach roboczych oraz udźwigach. Dlatego najpierw trzeba się zastanowić, gdzie i do jakich prac będzie wykorzystywana platforma.
Jeśli ma działać wyłącznie wewnątrz budynków i to takich, w których używa się materiałów łatwopalnych, najlepiej kupić podest typu push around bez zasilania, czyli model Pecolift o maksymalnej wysokości roboczej 3,5 m lub Ecolift o maksymalnej wysokości roboczej 4,2 m. Żeby skorzystać z tego typu maszyny wystarczy ustawić ją pod miejscem pracy, wejść na platformę, a następnie używając jedynie siły mięśni obracać korbę mechanizmu unoszącego platformę. Wspomniane modele nie mają baterii ani systemów hydraulicznych, więc mogą być używane przez cały czas bez konieczności ładowania.
Więcej na temat podestów Pecolift i Ecolift znajdziesz na Podesty bez zasilania elektrycznego.
W przypadku oczekiwań dla rozwiązania umożliwiającego pracę na wysokości powyżej 5 m, warto sprawdzić ofertę platform z zasilaniem elektrycznym podnoszenia. Modele takie jak Nano 35 czy Power Tower także ręcznie przesuwa się na miejsce wykonywanych zadań, ale ich podnoszenie odbywa się elektrycznie.
Jeśli zaś potrzebuje się podestu, na którym mogą pracować dwie osoby jednocześnie, najlepszym wyborem będzie Power Tower Duo o udźwigu platformy do 250 kg. Dodatkowym atutem tego modelu jest to, że da się go używać nie tylko w pomieszczeniach, lecz także na zewnątrz.
W przypadku, gdy szuka się maszyny umożliwiającej szybkie przemieszczanie się podczas pracy na wysokości, trzeba zdecydować się na wersje z zasilaniem elektrycznym podnoszenia i jazdy. Nano SP i Nano SP Plus: https://powertowers.pl/mobilne-platformy/podesty-z-zasilaniem-elektrycznym-jazdy-i-podnoszenia/ pozwalają na przestawianie platformy bez konieczności schodzenia z niej, co znacznie usprawnia wykonywanie zadań.